Manuálna lymfodrenáž

Lymfatická ručná masáž (manuálna lymfodrenáž) je masážna technika, kde sa jemnými, pomalými a presne definovanými ťahmi, hmatmi a tlakom pôsobí na povrch tela, čím sa aktivuje pohyb lymfy v lymfatických cievach, ktoré odvádzajú lymfu do zberných lymfatických uzlín.

Lymfa je telová tekutina, ktorá prúdi v lymfatických cievach a kapilárach.

Nakoľko sú lymfatické cievy oveľa užšie ako cievy krvné, je pohyb lymfy často spomalený.

Lymfatický obeh odvádza z tkanív nahromadenú vodu, produkty metabolizmu, cudzorodé a škodlivé látky, … a vracia ich do krvi, čím dochádza k zmenšeniu opuchov a telesného objemu vôbec, ako aj k celkovému prečisteniu organizmu.

Lymfatické uzliny filtrujú toxíny a cudzorodé látky, uvoľňujú biele krvinky do krvného obehu, a tým aktivujú imunitný systém.

Manuálna lymfodrenáž je veľmi vyhľadávaná a účinná procedúra pre zdravie i krásu. Ženy ju určite poznajú ako veľmi účinný prostriedok proti celulitíde. Tu sa aplikuje 2-3x do týždňa a v kombinácii s primeraným pohybom a úpravou stravy sú výsledky naozaj výrazné. Zredukuje sa tuk a vyhladí sa pokožka na ošetrovanej časti tela.
Aplikuje sa aj pri takzvanom zadržiavaní vody v tele,ktoré sa môže prejavovať opuchmi, pocitom ťažkých nôh, pocitom plnosti. Tu terapeutka jemnými, ale presne určenými ťahmi posúva tok lymfy správnym smerom a tým pomáha uľaviť od daných príznakov. V našom tele sa nachádza nespočetné množstvo lymfatických cievok a uzlín. Tieto majú za úlohu čistiť naše telo od škodlivín a baktérii a zabraňujú vzniku choroboplodných zárodkov. Lymfatické uzliny majú aj dôležitú imunologickú funkciu, pretože sú aj miestom vzniku protilátok a produkujú lymfocyty ktoré zabezpečujú našu imunitu. Preto je manuálna lymfodrenáž aj veľmi účinný prostriedok na detoxikáciu tela .Pri správnom toku lymfy a priechodnosti uzlín sa naše telo môže priebežne zbavovať toxínov a škodlivín. Takže je dobré naštartovať tento tok lymfy a dopomôcť tak organizmu zbavovať sa toxínov.
Preto je táto metóda taká účinná aj pri celulitíde, čo sú vlastne zväčšené tukové bunky, lebo práve v tuku sú uložené toxíny. Tým že lymfodrenážou vyplavíme tieto toxíny, pomáhame zmenšiť tukové bunky a zmierniť celulitídu.

Manuálna lymfodrenáž sa aplikuje aj pri pooperačných alebo poúrazových opuchoch končatín, kde sú taktiež vynikajúce výsledky. Počet opakovaní je približne 10-podľa toho ako sa stav klienta zlepšuje.

Využíva sa aj manuálna lymfodrenáž tváre, ktorá sa aplikuje v rámci celotelovej lymfodrenáže, alebo samostatne vo viacerých opakovaniach rozjasňuje tvár, odstraňuje opuchy pod očami, vyhladzuje pokožku a prispieva k celkovému sviežemu vzhľadu pokožky.

Pozitívne účinky lymfodrenáže:

 • efektívne bojuje proti celulitíde,
 • rýchle vyplavenie odpadových a toxických látok,
 • je vhodná aj pre tých, ktorí majú kŕčové žily (pocit ťažkých nôh)
 • vyhladzuje čerstvé jazvy,
 • má upokojujúci vplyv na reumatické bolesti,
 • odstraňuje opuchy, vačky pod očami, vrásky.
 • po športovom výkone a pred športovým výkonom (odporúča sa ako jediná lebo odľahčuje telo a zvyšuje výkony a po záťaži odbúrava kyselinu mliečnu tvoriacu sa po športovom výkone v svaloch)
 • napína pokožku, naštartuje metabolizmus (vhodné pri chudnutí)
 • odstraňuje pooperačné aj reumatické opuchy

Lymfodrenážna masáž nie je vhodná:

 • pri akútnom vírusovom ochorení,
 • pri neošetrenom kožnom ochorení,
 • pri nejasných vnútro brušných problémoch,
 • pri hyperaktívnej štítnej žľaze
 • pri onkologickom akútnom či prekonanom ochorení s výnimkou odporúčania od lekára ako súčasť pooperačnej rehabilitácie.