S pravdou von: Šťastný to šport

Niekedy máte pocit, že ste na dne, inokedy úplne nastavený na úspech. Obdobia kedy sme na dne, nám však môžu negovať náš úspech našim správaním. Aj čas, ideálne počas výkyvov, ktoré zažívame, musíme zvládnuť s nadhľadom a pokorou. Len majstri ovládania zákonitosť rezonancie vesmíru, sa vedia dokonale vysporiadať s turbulentným obdobím.

Niekedy je to aj forma výchovy a pohľadu na svet. Niekedy tá kaša nie je proste až tak horúca, že by sa nedala jesť. V minulom článku som písal trošku o športe. V športe to je podobné ako v živote, tiež sú rôzni športovci, ktorí robia skoro to isté trénujú, venujú sa danej oblasti a len jeden z nich môže byť úspešný a druhý nie.

Je to o hlave, o pohľade na svet samotný. Je to o tom si to poriadne užívať, radovať sa a dostaví sa pre niekoho očakávaný, pre ostatných neočakávaný výsledok. Naša zemepisná šírka si niekedy veľmi pripúšťa chyby, tlak okolitej verejnosti, či kritiku.

Akoby nás od narodenia učili, že treba pykať za svoje chyby, nebyť zdravo sebavedomí. Niekedy však aj tá horúca kaša za chvíľu vychladne a dá sa bez strachu jesť veľkou lyžicou. Prečo sme v tomto taký utiahnutí, bez sebavedomia a patričnej dávky optimizmu aj v tých najťažších chvíľach? Sú to len v nás kilá bolesti a strachu, ktoré vieme kedykoľvek odhodiť.

Toto obdobie som sledoval hokej dosť intenzívne. Milujem toto obdobie. Hlasno sa nevyjadrujem, len sledujem. Sledujem všetky zápasy, ktoré sa mi podarí, ale tento rok by som na výber Kanady nestavil ani groš. Žiadne lákavé mená, čo by mi nevadilo. Hrali však na začiatku ale úplne bez emócií, ich väčšej geniality či potrebnej rýchlosti. Boli radi, že si vydupali výhru s Kazachstanom a zachránila ich len veľmi vyšpekulovaná postupová matematika, ktorú by si vedel predstaviť len málokto. Čo sa zrazu stalo, že vyhrali celý turnaj! Prišla výdatná pozitívna emócia a prebudenie samých seba, však my ten hokej hrať vieme! Neverili im ani najväčší hokejoví odborníci. Napriek tomu zozbierali svoje presvedčenie a ukázali všetkých, že sa mýlia. Nepatril som k ich fanúšikom, ale šťastie praje pripraveným a hlavne zdravo sebavedomím!

Čo keby sme aj my ľudia naštartovali svoj život k úspechu, nepotrebujeme byť ani hviezdy na to, aby sme dosiahli svoj vytúžený úspech. Trocha koncentrácie, vedomosť vlastných síl a hlavne odhodiť ťažké bremeno strachu. Vtedy to ide omnoho ľahšie a s lepšími výsledkami.

Vždy hrajme dokonca, dokedy nám to čas dovolí, lebo celý život vieme zmeniť aj za krátky moment, ktorý zabezpečí vytúženú odmenu. 🙂

Platí ako v športe, tak aj v živote. 🙂