S pravdou von: Úspech a popularita športovca

Veľa ľudí za tým vidí peniaze, slávu, inú kastu ľudí, čo majú vysoké sebavedomie. Mnohopočetné tréningy od detstva, úplne iný životný režim, či trýznenie tela na hranici zdravia. Už je známe, že šport na vrcholovej úrovni nemá nič spoločné zo zdravím, ale je to tvrdý biznis. Buď najlepší, alebo budeš zatratený a zapadneš prachom. Niekto si myslí, že ten čo najviac trénuje, či je najviac talentovaný je automaticky víťaz. Opak je často krát pravdou a víťazí hlavne vnútorné naladenie športovca a usporiadanie jeho myšlienok v hlave samotnej. Športovci sú akási komunita bláznov, ale niektorí akoby boli vedúci tohto oboru a dokázali fakt bláznivé veci.

Slovinská bežkyňa na lyžiach Majdičová na zimnej olympiáde vo Vancouveri, spadla v pretekoch z trate do priekopy. Zlomila si 4 rebrá, napriek tomu sa rozhodla nastúpiť do šprintu klasickou metódou. Odbehla všetky 4 jazdy aj tú finálovú a v cieli od bolesti skolabovala, vyhrala bronz. Počas finálovej jazdy jej rebro prepichlo pľúca a na stupeň víťazov ju museli bezvládnu odniesť. Po pretekoch sa musela zotavovať dlhší čas v Kanade, nakoľko bol pre ňu let domov, život ohrozujúci.

Herman Maier – svetoznámy lyžiar mal v Nagane v roku 1998 hrozivý pád. Keď som tento pád niekoľko krát videl, nechápal som ako mohol prežiť bez následkov. On ako ho prezývali Herminátor sa po chvíli postavil a ukázal palec hore. O 3 dni neskôr získal zlato v Super G. Skutočný rakúsky Terminátor.

Peťa Vlhová – Peťu pozná každý Slovák, kto však sledoval jej prvé slalomové víťazstvo v roku 2015. Kedy neštartovala ani medzi prvými 12 lyžiarkami. Málokto sledoval tieto preteky, asi iba fanatici. Mnoho ľudí netušilo vôbec, kto to je. Dnes je známejšia ako ktorýkoľvek iný Slovák.

Starla Holm Laegreid – mladý nórsky biathlonista, vyšiel ako blesk z jasného neba a hneď v prvej sezóne atakoval výhru vo Svetovom pohári. Pri prvej svojej výhre povedal, jasne si vizualizujem preteky, mám to už v hlave. Akoby som preteky vyhral už pred ich začatím. Na trať to potom už len idem vykonať.

Steven Bradbury – to je úplne iná kategória, ktorého v našich končinách pozná málokto. Bývalý reprezentant Austrálie v šortreku mal na začiatku kariéry obrovskú smolu. Bol pri prvej olympíjskej medaile pre Austráliu v tímovej súťaži v Lilehameri. V Nórsku mal šancu aj na individuál, ale zrazili ho súperi. Po olympiáde mal vážne zranenie, pri ktorom stratil 4 litre krvi. Zotavoval sa dlhých 18 mesiacov. Súťažil aj v Nagane, tam sa však otrávil jedlom. V roku 2000 si zlomil 2 krčné stavce. Čo sa stalo v roku 2002 v Salt Lake City? Druhý najstarší pretekár, mal byť spokojný, že sa prebojoval cez kvalifikáciu. On senzačne aj za pomoci všetkých vesmírnych síl, prešiel až do finále. Hviezdy a šťastie mu zariadili, že podľa mňa za najkurióznejších udalostí vyhral zlatú medailu. Ako outsider a veterán, zakončil svoj sen. Žiadna náhoda neexistuje.

Ole Einer Bjorndalen – famózny nórsky biatlonista, jeden z najúspešnejších športovcov všetkých čias to tiež nemal na ružiach ustlané. V rodine žili z 12 kráv, ovocie raz do týždňa, chlieb len na Vianoce. V 12 rokoch ochutnal prvý krát alkohol a odvtedy ho už nevyskúšal. Už ako úspešný športovec v staršom veku pochopil, že úspech tkvie v myšlienkach a zaobstaral si vlastného športového psychológa. Praktizoval rôzne meditácie, či chôdzu po žeravých uhlíkoch, absolvoval rôzne tréningové jednotky vo vysokohorských oblastiach vo vlastnom kamióne. Absolvoval 6 olympiád a pokiaľ by nebola Nórska reprezentácia nabitá obrovskými talentami, absolvoval by aj 7 olympiádu. Zbierku medailí z olympiád a majstrovstiev sveta si pozrite sami. Treba si na to vyhradiť niekoľko minút. Tento človek dokázal aj po 40-tke konkurovať aj o 15-20 rokov mladším. Akoby nebol z tejto planéty.

Šport bude a je mnohým z nás hlboko v srdciach. Bohužiaľ mám pocit akoby všetkých športovcov držali v úplnom šachu a pokiaľ sa nepodvolíš podmienkam, nemôžeš reprezentovať športovať. Chytám sa za hlavu, keď sa každodenne testovaný športovci, musia na pódiách pretŕčať v rúškach, na fotenie si ich dať dole a potom opäť nasadiť. To nevravím o tom, že neviem či sú športovci, ktorí pretekajú a nie sú zástancovia očkovania, či vôbec majú umožnené súťažiť? Túto informáciu nepoznám, ale akoby sa aj tu vytrácal zdravý rozum. Ja som opísal športovcov zimných športov, mnoho neskutočných príbehov sa stalo samozrejme aj v letných športoch.

Kľudne sa inšpirujte aj týmito športovými výkonmi.
Pamätajte je vždy veľmi zaujímavé sa inšpirovať úspešnými ľuďmi z akejkoľvek oblasti, aby sme si uvedomili, že len my sme strojcovia svojho šťastia a máme ho vo svojich rukách, niekedy aj v hlave.

Inšpirujte sa aj tým, že nemusíte zakaždým bezhlavo trénovať – pracovať, ale trénujte – pracujte efektívne a s radosťou.