Breussová masáž

V tomto článku by som začal nie priamo o Breussovej masáži, ale o rakúskom prírodnom liečiteľovi Rudolfovi Breussovi. Autorovi kníh o rakovine a leukémii.

Preslávil sa najmä svojou populárnou diétou, ktorú pomenovali po ňom – Breussova diéta. Diétu využívali hlavne onkologickí pacienti, spočívala vo vyhladovaní rakovinových buniek 42 dňovým pôstom. Počas kúry mohol človek piť len vybrané zeleninové šťavy a bylinné čaje. Zeleninová šťava pozostávala z červenej repy, zemiaku, mrkvy, zeleru a čiernej reďkovky. Z tejto zeleniny sa mala vylisovať šťava, ktorá sa precedila cez gázu, aby vznikla len čistá šťava, bez usadenín. Breuss tvrdil, že je to veľmi dôležité, aby sa pila len číra tekutina a tak sa vyhubili rakovinové bunky. Dodnes niekoľko tisíc ľudí hlási, že aj táto kúra im pomohla vyliečiť sa. Po tejto kúre, človek pil ďalej vybrané bylinné čaje a musel dodržiavať celoživotnú diétu. Odporúčal sa vzdať všetkých mäsových výrobkov – natrvalo. Okrem jeho úžasných poznatkov ohľadne alternatívnej pomoci pri onkologických ochoreniach prišiel Rudolf Breuss aj na možnosť, ktorá je stále nie veľmi prípustná medzi lekárskou verejnosťou.

Dodnes sa vedie množstvo diskusií o možnosti regenerácií medzistavcových platničiek. Kým jedny ju zatracujú, druhý ju pripúšťajú a skúšajú rôzne formy výživy, či už formou výživových doplnkov, ako kolagénu. Breuss v tom mal jasno, prišiel na to, že ľubovníkový (trezalkový) olej, môže medzistavcové platničky nabobtnať a regenerovať.

Samozrejme táto zdegenerovaná platnička, musí mať priestor, aby mohla nabobtnávať. Špeciálne hmaty, ktoré jemne uvoľňujú svalstvo popri chrbtici a následne rozťahujú chrbticu stavec po stavci. Potom je ľubovníkový olej vpravovaný hmatmi do oblasti chrbtice, svalstvo je v tom čase už uvoľnené a prekrvené, aby sa olej čo najlepšie vstrebal. Na koniec procedúry po všetkých hmatoch prichádza zábal z ľubovníkového oleja, ktorý sa prekryje špeciálnou fóliou a klient sa zakryje dekou. Takto klient odpočíva niekoľko minút, je to približne10-20 minút (závisí podľa terapeuta). Nanesený ľubovníkový olej vytvára príjemné teplo, klient môže pociťovať až príjemné mravenčenie. Počas tohto zábalu využíva Breussova masáž tzv. ľudský magnetizmus.

Magnetizmom sa nazýva liečivá sila, prikladania rúk terapeuta, ktorý svojim magnetickým poľom a dotykom pôsobí priamo na klienta. Túto metódu vo veľkom využíval lekár Franc Anton Mesmer, ktorý tak liečil svojich pacientov, len prikladaním rúk.

Po skončení Breussovej masáže sa pacient cíti príjemne, uvoľnene. V deň masáže a deň pred masážou sa odporúča vo zvýšenej miere doplniť pitný režim. V letných mesiacoch sa neodporúča vystavovať telo po Breussovej masáži na slnku, nakoľko môže vzniknúť alergická reakcia.

Indikácie:

 • všetky chronické a degeneratívne ochorenia chrbtice
 • Ischialgia (zápal sedacieho nervu)
 • Lumbago (bolesti v oblasti krížov)
 • Vysunutie medzistavcových platničiek (protrúzie a hernie diskov najmä v oblasti L-S)
 • Syndróm preťaženia chrbtice
 • Bolesti v oblasti hrudnej chrbtice
 • Bolesti hlavy až migrenózne stavy
 • Počiatočné skoliózy (ako doplnková terapia)
 • Degeneratívne zmeny na medzistavcových platničkách (strata výšky disku a pod.)
 • Scheuermannova choroba (hyperkyfóza, alebo guľatý chrbát)

Kontraindikácie:

 • akútne chorobné stavy
 • choroby so zvýšenou krvácavosťou (hemofília)
 • akútne zápalové ochorenia
 • malígne nádory kože
 • poškodenie pokožky
 • plesňové ochorenia
 • ťažká osteoporóza
 • čerstvé poranenia a pooperačné stavy
 • zlomeniny stavcov a panvy (masáž až po rekonvalensencii)
 • bezprostredne na tumoroch (materské znamienka, bradavice)

V mojej praxi sa stala Breussova masáž jedna z najviac využívaných masáží. Veľmi rád ju kombinujem s Dornovou metódou. Nakoľko veľmi veľa ľudí má problémy s medzistavcovými platničkami, odporúčam preventívne ju absolvovať aspoň 1x do mesiaca. Pri väčších problémoch podľa konzultácie s terapeutom aj v častejších intervaloch. Klienti sa cítia uvoľnení, svalové napätie sa odstráni. Mám prípady, kedy už po prvej aplikácií sa klientom uvoľnilo vyžarovanie bolesti do dolných končatín a uvoľnilo pálivú bolesť v krížoch. Masáž odporúčam aj ležiakom nakoľko výrazne prekrví svaly v okolí chrbtice a uvoľní napätie. Samozrejme vyživí aj medzistavcové platničky, ktoré sú najviac zaťažované v sede, kde na ne vzniká najväčší tlak. Preto je veľmi vhodné pre ľudí pripútaných na vozíku, ktorí sú v tejto polohe počas celého dňa. Opak ľah na bruchu, ale aj ľah na chrbte s pokrčenými nohami (dať pod nohy stoličku) je najpríjemnejšia poloha pre naše platničky.

Ľubovníkový olej si vyrábam, bylinky si chodím zbierať pravidelne počas Jánskej noci. Tento olej sa dá využiť nie len na masáž, ale aj pri rôznych iných prípadoch ako sú popáleniny, rezné rany, bolesti kĺbov a svalov. V minulosti sa zvykol bábätkám natierať pri novorodeneckých kolikách. Dokonca ho používali aj pri rôznych kožných ochoreniach. Pri zápaloch mandlí sa zase píše o kloktaní oleja. Mimo oleja, sa používa bylinka Ľubovník bodkovaný ako čaj na depresívne stavy, nepokojný spánok, ale aj pri všetkých druhoch nervových ochorení či hnačkách. Recept na kvalitný ľubovníkový olej: Nazbierané čerstvé kvietky ľubovníka bodkovaného (najlepšie po Jánskej noci) naplníme do prázdnej tmavej fľaše. Zalejeme kvalitným olivovým olejom. Prekryjeme gázou a necháme na okne cca 4-6 týždňov. Dvakrát do dňa, ráno a večer zatvoríme fľašu a pretrepeme. Myslíme na to, ako sa liečiva sila ľubovníka uvoľňuje do oleja. Po 4 až 6 týždňoch, precedíme, zatvoríme a odložíme na tmavé miesto. Využívame podľa potreby.

Tešíme sa na Vašu prípadnú návštevu v našich prevádzkach v Košiciach a Banskej Bystrici, kde poskytujem aj Breussovu masáž a ďalšie regeneračné procedúry.

 

Autor článku:

Richard Knoška
0915 853 813

www.masaze.6f.sk
www.masazearegeneracia.sk