Bankovanie

Bankovanie už je dnes známa procedúra a čoraz viac ľudí sa presvedčilo o zdravotnom účinku tejto techniky, keď buď v kombinácii s masážou, alebo v kombinácii s bankovou masážou, kde sa banky presúvajú po tele.

História bankovania pochádza z čínskej tradičnej medicíny, kedy čínski lekári využívali túto metódu pri rôznych ochoreniach nielen pohybového aparátu, ale aj pri zápaloch priedušiek či rôznych tráviacich problémoch v kombináciách so zápalmi. Uvoľňovali stagnáciu energie chi (či) a energetické blokácie
na meridiánoch – energetických dráhach. Po aplikácií baniek na rôzne body sa energetické blokácie začnú rozpúšťať a energia bude plynule prúdiť, čiže telo sa zharmonizuje a bude sa uzdravovať. Nastane samoliečenie.

Nie všetky historické poznatky vedú len k čínskej tradičnej medicíne. Hlavne slovanskí liečitelia využívali prikladanie pohárov pod podtlakom ohňa na rôzne miesta a liečili tak ľudí. Nikdy nezabudnem, keď som jednej mojej klientke rozprával krátku históriu bankovania, a ona mi na oplátku rozprávala, ako keď bola malá a chodil k nim jeden pán bylinkár, ktorý z „horčičákmi“ (starými pohármi od horčice) ich chodil bankovať pri bolestiach chrbtice, alebo aj zápaloch pľúc. Vraj sa to naučil od deda a ten pravdepodobne od svojich predkov. Vtedy mi skrsla myšlienka, či niekto z jeho predkov bol na ďalekom východe. Myslím si, že určite nie a kultúra Slovanov mala pravdepodobne tiež podobnú liečebnú metódu ako bankovanie.

Bankovanie sa môže prevádzať s rôznymi druhmi baniek. Na Slovensku sa využívajú hlavne sklenené banky, kde sa podtlak vytvára ohňom, ale aj vákuové plastové banky, ktoré využívajú podtlak vzduchovej pištole.

Môžete sa však stretnúť aj gumovými bankami či bambusovými bankami, ktoré nie sú však až tak tradičné a školení terapeuti ich na Slovensku využívajú len zriedka.

Na Slovensku existujú dve možnosti bankovania. Klasickým západným, kedy terapeuti nepoznajú základy čínskej tradičnej medicíny a snažia sa dosiahnuť hlavne podtlakom banky, prekrvenie a uvoľnenie stuhnutých častí tela. Bankovanie z pohľadu čínskej tradičnej medicíny je zložitejšie, nakoľko terapeut by mal presne vedieť, komu je bankovanie vhodné a komu je nevhodné, mal by mať znalosť bodov a meridiánov. Na základe znalostí vie prípadne aj určiť oslabenie určitých druhov orgánov a rieši to ďalšími prvkami liečby čínskej tradičnej medicíny.

V čínskej tradičnej medicíne sa praktikuje aj krvavé bankovanie, kedy sa oblasť, kde sa banka ide priložiť napichá akupunktúrnou ihlou a podtlakom sa banka naplní krvou (na Slovensku sa z hygienických dôvodov nerobí). V oboch prípadoch, či sa jedná o západnú, alebo východnú techniku sa zvykne robiť aj banková masáž, kedy terapeut presúva banku po naolejovanom tele klienta a vytvára podtlakovú masáž.

Bankovanie zlepšuje prekrvenie, odstraňuje stuhnutosť svalov v rôznych oblastiach, detoxikuje, vyplavuje škodlivé metabolity zo svalu cez pokožku, odstraňuje napätie, využíva sa pri zápaloch, zlepšuje krvný obeh, regeneruje tkanivá a štartuje metabolizmus. Priaznivo ovplyvňuje funkciu vnútorných orgánov, priaznivo pôsobí na lymfatický systém.

Je vhodné ho aplikovať pri bolestiach v oblasti chrbta, stuhnutí šije v kombinácií s migrénou, chronickej únave, reumatizme, celulitíde, astme, chronických zápaloch priedušiek, problémoch s trávením.

Nie je vhodné pri otvorených ranách, trombózach, kŕčových žilách, gangréne či hnisavých infekciách.

V praxi môžem potvrdiť, že bankovanie je výborná liečebná procedúra, ktorá vie pomôcť pri rôznych problémoch pohybového aparátu. Bankovanie sa mi osvedčilo aj u paraplegikov či quadruplegikov, pre ktorých to môže byť ako doplnková procedúra k manuálnym technikám ako masáž či mäkké techniky. Výrazné prekrvenie je aj prevencia proti dekubitom, samozrejme na necitlivé časti tela sa banky prikladajú citlivejšie nakoľko zákazník necíti danú oblasť. Často krát bankovanie využívam aj s inými liečebnými prvkami ako sú tlakové akupresúrne masáže či moxovanie. Určite sa netreba báť vyhľadať školeného terapeuta a vyskúšať túto metódu.

My sa budeme tešiť na návštevu v našich prevádzkach v Košiciach a Banskej Bystrici.

Prevádzka :
Masáže a Regenerácia Košice,
Krivá 23,
5. poschodie číslo dverí 504

Prevádzka :
Masáže a Regenerácia Banská Bystrica,
Námestie Vajanského 13,
1. poschodie

www.masaze.6f.sk
www.masazearegeneracia.sk

Autor článku:
Richard Knoška,
Masáže a Regenerácia