Dorn metóda

Dieter Dorn bol v minulosti drevorubač, neskôr majiteľ píly. Jedného dňa nešťastne zodvihol veľký kus dreva a v oblasti krížov ucítil obrovskú bolesť. Na odporúčanie vyhľadal ľudového liečiteľa, ktorý bol známy tým, že pomáha s podobnými problémami v širšom okolí. Po prvej návšteve sa mu zlepšil stav a po druhej návšteve prestal úplne cítiť bolesť. Technika jemnej, ale účinnej nápravy ho tak zaujala, že sa začal zaujímať a učiť od pána čo mu pomohol.
Dornova metóda je veľmi jemná náprava kĺbov a stavcov do pôvodnej pozície, za aktívno – dynamickej(ale prirodzenej) účasti pacienta, ktorý kyvadlovým pohybom nesúhlasnej dolnej, alebo hornej končatiny vytvára pohyb, ktorý zabezpečuje napnutie svalstva a tak ideálnu obranu k ďalšiemu posunutiu stavca, kĺbu na opačnú stranu.
Oproti bežnej chiropraktickej náprave sa dá nazvať Dornova metóda šetrným, alebo aj jemným chiropraktickým ošetrením. Hoci počas a po terapiií môžete cítiť jemnú bolesť, terapeut vždy rešpektuje prah bolesti. Výrazne sa uvoľňujú tlakom palca aj tkanivá v okolí chrbtice, tým pádom aj blokácie jednotlivých segmentov. Oproti bežnej chiropraxii, ktorá sa robí väčšinou výrazným trhnutím, je táto metóda teda veľmi šetrná. Pri uvoľňovaní sa často krát uvoľnia aj energetické dráhy, ktoré boli predtým blokované, pacient môže cítiť lepšie prekrvenie nôh a zároveň má pocit akoby sa vytratila únava z dolných končatín.
Celkovo Dornova metóda a k nej doplňujúca Breussova masáž je veľmi účinná, ale zároveň jemná.

Metóda rieši aj takú zložitú oblasť, akou je rozdielna dĺžka dolných končatín. Predstavte si obrovskú stavbu a zlé základy, posunuté a nerovnomerné. Takáto budova bude za pár rokov odsúdená k ustavičným rekonštrukciám bez dlhodobého výsledku. Tak to podobne môže fungovať aj v našom tele. Čiže, keď máme jednu nohu dlhšiu čo i len o 1,5 cm narúša sa nám celkovo celý oporný systém (statika) a naša panva musí kompenzovať tento rozdiel pri denných činnostiach. Čím vznikajú rôzne posuny, rotácie, skrátenia jednotlivých svalov. Vzniká tak ďalšie preťaženie jednej strany viac ako druhej a problém prechádza z oblasti panvy a driekovej chrbtice vyššie do oblastí hrudnej chrbtice, tam je tiež nerovnováha svalov a tá môže spôsobovať zlé zapájanie svalov, držanie tela, či dokonca aj posun jednotlivých stavcov, prípadne ich rotáciu. Po celej chrbtici vzniká samozrejme kompenzačná skolióza, ktorá je len akýmsi ochranným mechanizmom. Celý tento chybný a kompenzačný mechanizmus organizmu môže ovplyvniť aj krčnú chrbticu, napätie svalov v krčnej chrbtici tak, že sú zrotované jednotlivé stavce, čo môže spôsobovať migrenózne stavy, zle nasadenie lebky na chrbtici, závrate, tinitus ( pískanie v ušiach), rozmazané videnie a mnoho ďalších problémov. A toto všetko môže mať pôvod v nerovnakej dĺžke dolných končatín a odpoveďou tela na tento fakt.

Každý dobrý terapeut Dornovej metódy vám po terapii dá pár jednoduchých cvikov ,či už na ošetrenie dĺžky dolnej končatiny, alebo aj uvoľnenie krížovej, hrudnej či krčnej chrbtice. Samozrejme k Dornovej metóde sú vhodné aj iné fyzioterapeutické metódy či cvičenia samozrejme podľa stavu pacienta. Určite je vhodné, aby Vám cvičebné metódy vhodné k Dornovej terapii odporučil certifikovaný pracovník a nerobili ste ich svojou vlastnou iniciatívou, nakoľko často krát si pacient nesprávnym cvičením vie privodiť aj zhoršenie stavu.
V modernej histórií sa Dornova metóda, neustále doplňuje a využívajú sa pri nej aj iné rehabilitačné metódy ako bankovanie, kedy sa banka môže použiť aj na vytiahnutie stavca, ktorý je zatlačený do vnútra. Tak isto sa pridávajú stále nové a nové cviky, technika tlaku a metóda sa modernizuje, aby čo najviac pomohla klientovi.

Na záver by som dal do pozornosti, že Dornova metóda nie je len fyzioterapeutická metóda, ale aj holistická metóda, ktorá využíva aj čínsku tradičnú medicínu a psychosomatiku. Pri každom jednom stavci, je uvedená aj možná duševná porucha a zároveň aj možná náprava zmenou vlastného správania. Tak isto každý vyrotovaný stavec ovplyvňuje poruchu orgánu alebo danej časti tela, pri nesprávnej polohe stavca môže vzniknúť zdravotná problém v danej oblasti. Ktorý stavec Vám zodpovedá za danú oblasť, alebo duševnú nerovnováhu Vám povie každý certifikovaný Dornov terapeut a navrhne Vám správne postupovanie v kombinácií s Breussovou masážou. Na domácu úlohu taktiež dostanete pár cvikov ako som už spomínal vyššie, ktoré by ste mali robiť pravidelne presne podľa pokynov (veľmi dôležité!!!). Pri nasledujúcej návšteve sa robia kontrolné merania a terapia sa prispôsobuje danému stavu. Verím, že každý nájde svojho terapeuta, ktorý mu môže pomôcť vyriešiť jeho problémy a zmenou životného štýlu si prinavráti zdravie čo najviac ľudí.

Autor článku : Bc. Richard Knoška- Richard Knoška Masáže a Regenerácia