Neodborné cvičenie po Novom roku

Dnes by som chcel po prvý krát v tomto roku na inú tému ako osobnostný rozvoj, myslenie a zákon príťažlivosti. Chcel by som sa venovať môjmu oboru. Od nového roka som mal niekoľko návštevníkov, ktorí od Nového roka zaradili do svojho života cvičenie. Je to veľmi pozitívna vec, ale môže to so sebou niesť aj rôzne nástrahy. Klienti začali, navštevovať rôzne skupinové cvičenia (pilates, jóga, zdravý chrbát, kondičné cvičenia…) niektorí vyhľadali osobných trénerov, iní cvičili u mňa individuálne cvičenia z rôznych metodík fyzioterapie a podobne. Bola tu aj skupina ľudí, ktorá začala cvičiť doma samostatne. Ľudia doma cvičili väčšinou základné cviky – komunistické sed -ľahy(ako to ja nazývam), kliky a drepy.

Viete, ktorá skupina dopadla najhoršie? Možno niektorí tušíte, že to bola skupina, ktorá cvičila doma samostatne bez dozoru a len s odhodlaním a motiváciou. Pri cvičení potrebujete mať jednu zásadnú vec. Správnosť prevedenia cviku, kedy nezáleží na počte opakovaní, ale od spôsobu prevedenia. Veľa z týchto ľudí u mňa skončilo s akútnymi bolesťami v oblasti chrbta, s tými slovami, že pre nich asi cvičenie nie je, lebo im viac škodí, odkedy cvičia majú väčšie bolesti, obmedzenú pohyblivosť atď.

Keď som mal čas venovať sa dlhšie, tak som ich vyzýval, nech predvedú aspoň pár opakovaní z cvikov, ktoré cvičili. Nikdy nezabudnem na pani, ktorá si dala nohy pod gauč v prevádzke ľahla si na podložku a začala robiť sed ľahy takým spôsobom, že to bolelo aj mňa. Pri 5 opakovaniach mi v podstate posunula gauč zhruba o 10 cm 

Pociťovala výrazne bolesti v krížoch, drieku, stuhnutosť svalov v tejto oblasti a akoby sa nevedela narovnať (výrazne zväčšená lordóza) nohy mala mierne prikrčené v oblasti bedrového klbu (semiflexia BK na oboch nohách).

Keď mi odpovedala na moju prvú otázku, koľko opakovaní spravila takéhoto cvičenia povedala 3 x 25-50 opakovaní. To som na ňu pozeral už s otvorenými ústami. Vraj má, ale gauč, kde sa vie lepšie zaprieť ,takže je to pre ňu jednoduchšie .

Nechcel by som tu odborne rozoberať analýzu pohybu, patologické vzorce – chcem, aby článok bol určený pre širokú verejnosť. Nebolo by však, dobré tvrdiť, že je jedno ako cvičíš len cvič, lebo človek si môže výrazne poškodiť zdravie. Platí to aj o iných športových aktivitách napríklad aj beh, ktorý je fenomén tejto doby. Všetko čo sa nerobí správne, môže výrazne uškodiť.

Pri komunistických brušákoch často krát zapájame iné svaly ( hlavne iliopsoas, ktorý vytvára aj skrátením zväčšené prehnutie), neprirodzené ohnutie driekovej chrbtice (flexiu), ktorá vytvára zvýšený tlak na medzistavcové platničky.

Pri klikoch zasa som často krát videl chyby, kedy klienti mali buď príliš vystrčený zadok, alebo naopak príliš spustený a pripomínalo to všetko iné len nie správny klik , tak isto výrazne zaklonenú hlavu, ktorá zaručí neskôr prácu nejakým fyzioterapeutom, alebo masérom. Veľmi často za to môžu rôzne oslabenia svalov a ich patologická náhrada, aby sa pohyb vykonal. Napríklad pri zväčšenom prehnutí v driekovej oblasti so spusteným zadkom, proste treba viac spevniť stred tela, brušnú stenu. To Vám však vysvetlí každý odborník či fyzioterapeut, alebo aj dobrý kondičný tréner.

Posledný cvik, ktorý často ľudia zvyknú robiť samostatne je drep. Veľa sa píše, aký je dôležitý, nevyhnutný. Tiež potrebuje však správne prevedenie. Často krát si ľudia u mňa povedia – fakt je to také náročné, keď im poviem, že pri drepoch im tak škúlia jabĺčka na oboch nohách, mám strach o životnosť kolien. Ďalšia vec je aj držanie trupu, kde sa fenomén stáva (hlavne u žien) čo najviac vystrčiť zadok a prehnúť sa. Na videách to môže vyzerať veľmi zaujímavo , ale zvýšený tlak na medzistavcové platničky je obrovský, tak isto aj zväčšená fyziologická krivka chrbtice (správne zakrivenie) nepôsobí zrovna najlepšie. Kategória, ktorá sa viac ohýna dopredu (flexia trupu), ako robí drep, nie je tiež v rebríčku zdravia vysoko.

Poukázal som len na 3 najbežnejšie cviky, ktoré sa zdajú byť veľmi jednoduché, ale dajú sa vykonať s rôznymi chybami veľmi zle s tým, že môžu veľmi negatívne vplývať na zdravie.

Určite Vám všetkých doporučujem obrátiť sa na odborníka v danom obore či už to je fyzioterapeut, alebo kvalitný kondičný tréner ( ktorému nejde len od chudnutie, alebo naberanie svalovej hmoty, ale o zdravé cvičenie).

Prípadne budeme radi, keď využijete aj naše služby v Košiciach u mňa, alebo v Banskej Bystrici u našej Michaely, ktorá mimo toho, že je masér, lektor cvičebnej metódy Sm- systém je aj certifikovaným kondičným trénerom.

Dúfam, že Vás článok zaujal, budeme pokračovať v ďalších článkoch 

Heslo dnešného večera je : Cvičme zdravo, s radosťou a tak, aby sme naše telo neničili, ale správne posilnili.