Manuálna lymfodrenáž

Manuálna lymfodrenáž je veľmi vyhľadávaná a účinná masáž pre zdravie i krásu. Ženy ju určite poznajú ako veľmi účinný prostriedok proti celulitíde. Tu sa aplikuje 2-3x do týždňa a v kombinácii s primeraným pohybom a úpravou stravy sú výsledky naozaj výrazné.

Zredukuje sa tuk a vyhladí sa pokožka na ošetrovanej časti tela. Aplikuje sa aj pri takzvanom zadržiavaní vody v tele, ktoré sa môže prejavovať opuchmi, pocitom ťažkých nôh, pocitom plnosti. Tu terapeutka jemnými ,ale presne určenými ťahmi posúva tok lymfy správnym smerom a tým pomáha uľaviť od daných príznakov. V našom tele sa nachádza nespočetné množstvo lymfatických cievok a uzlín. Tieto majú za úlohu čistiť naše telo od škodlivín a baktérii a zabraňujú vzniku choroboplodných zárodkov.

Lymfatické uzliny majú aj dôležitú imunologickú funkciu,pretože sú aj miestom vzniku protilátok a produkujú lymfocyty, ktoré zabezpečujú našu imunitu .Preto je manuálna lymfodrenáž aj veľmi účinný prostriedok na detoxikáciu tela. Pri správnom toku lymfy a priechodnosti uzlín sa naše telo môže priebežne zbavovať toxínov a škodlivín. Takže je dobré naštartovať tento tok lymfy a dopomôcť tak organizmu zbavovať sa toxínov. Preto je táto metóda taká účinná aj pri celulitíde, čo sú vlastne zväčšené tukové bunky, lebo práve v tuku sú uložené toxíny. Tým, že lymfodrenážou vyplavíme tieto toxíny, pomáhame zmenšiť tukové bunky a zmierniť celulitídu.

Manuálna lymfodrenáž sa aplikuje aj pri pooperačných alebo poúrazových opuchoch končatín, kde sú taktiež vynikajúce výsledky.
Počet opakovaní je približne 10. Podľa toho, ako sa stav klienta zlepšuje.

Odporúča sa aj po operácii a ožiarení prsníka, ak je už pacientka doliečená a nemá už žiadne príznaky ochorenia.
Rovnako je vhodná pri reumatickej chronickej polyartritíde, morbus Bechterev, koxartroza, posttrombotický syndrom, pozápalové opuchy, taktiež akné erisipel po odoznení akútnej fázy, opuchy tváre, hrudníka či genitálu.
Veľmi vhodná je v rámci športovej rehabilitácie.
Mimoriadny význam má aj pre paraplegikov a qadruplegikov, pretože lymfa nemá svoju pumpu ako krv, ktorá je poháňaná srdcom, ale je pumpovaná pohybom svalstva. Takže tým, že pacient nemôže chodiť, tok lymfy nie je dostatočne stimulovaný a poháňaný. Pri nedostatočnom prúdení lymfy je pacient náchylnejší na rôzne infekcie, aj v podkoží.
Manuálna lymfodrenáž sa môže aplikovať aj pri varixoch – kŕčových žilách, ak nie sú zapálené.
Ak sú vo veľmi pokročilom štádiu treba sa poradiť s ošetrujúcim lekárom.

Takisto pri každom závažnom ochorení sa treba najskôr poradiť so svojim ošetrujúcim lekárom, lebo aj manuálna lymfodrenáž má kontraindikácie, pri ktorých sa nesmie aplikovať.
A to je: malígne nádorové ochorenia s výnimkou paliatívnej terapie, akútne infekcie, dekompenzovaná a kompenzovaná srdcová insuficiencia.
Relatívne kontraindikácie (to znamená, že sa treba poradiť s lekárom) sú chronické štádium astma bronchiale či chronická bronchitída, hypotenzia, hypertyreóza.

Neodporúča sa ani pri akútnych venóznych trombózach, kožných zmenách nejasného pôvodu, syndróme karotického sínusu, menštruácii tehotenstve, spastickej obscipácii, ulceróznej kolitíde bolestiach brucha a nevyjasnených problémoch v brušnej dutine.
Toto sú však len miestne kontraindikácie a po odoznení týchto problémov je možné manuálnu lymfodrenáž aplikovať.

A napokon lymfodrenáž tváre, ktorá sa aplikuje v rámci celotelovej lymfodrenáže, alebo samostatne vo viacerých opakovaniach rozjasňuje tvár, odstraňuje opuchy pod očami, vyhladzuje pokožku a prispieva k celkovému sviežemu vzhľadu pokožky. Toto sú všetko dôvody pre ktoré vám lymfodrenáž vrelo odporúčam.

Autor článku:
Majka Dubovská

V našej prevádzke sa zameriavame na regeneračné procedúry ako regeneračné cvičenia, SM – systém – spirálnu stabilizáciu, pilates, regeneračné masáže, manuálnu lymfodrenáž, shiatsu – japonskú tlaková masáž, využívame originálnu Gou Gong TDP lampu, cvičenia na zlepšenie kondície a formovanie postavy, poradenstvo v oblasti výživy.

Nová prevádzka:
Masáže a Regenerácia
Námestie Vajanského 13, 1. poschodie
Banská Bystrica (neďaleko Europa Shopping centre)
t.č.: 0919 273 757
e-mail: masazearegeneracia@gmail.com

Zodpovedný vedúci: Richard Knoška
Zamestnanec: Majka Dubovská