Shiatsu – japonská tlaková masáž

Shiatsu japonská tlaková masáž je japonská manuálna terapia, založená na východnej liečebnej tradícii, ktorá ešte nie je na Slovensku až tak známa. Jej história siaha až 2500 rokov dozadu, kde sa pri masážach využívali znalosti čínskej tradičnej medicíny.

Z môjho pohľadu môžem povedať, že je to veľmi komplexná metóda, kde nie je len tlaková masáž, ale aj pasívne cvičenie, prvky strečingu a naťahovacích pozícií až po mobilizačné techniky uvoľňujúce blokácie a navracajúce kĺby späť do pôvodných polôh prirodzenou – nenásilnou technikou, teda mimo čínskej tradičnej medicíny využíva znalosti západnej fyziológie. Na rozdiel od klasickej masáže sa nerobí na masérskom lehátku, ale na mäkkej – pohodlnej podložke. Zaujímavosťou je pre klientov, ktorí nikdy neabsolvovali Shiatsu, že sa nemasíruje olejom, ani žiadnym iným prípravkom na masáž a klient je v pohodlnom oblečení. Pri zostave sa prechádza celé telo doslova od hlavy po päty, v smeroch meridiánov – energetických dráh, ktoré využíva aj akupunktúra. Klienti veľmi rýchlo zistia rozdiel, kedy sa pracuje s celým telom a cítia sa omnoho uvoľnenejší, ako pri aplikácii klasickej masáže len na určitú časť tela.

História Shiatsu
Shiatsu v preklade (Shi – tlak, atsu – prsty) vystihuje ošetrenie klienta a aplikáciu tlaku na body. Prvé písomné zmienky sú od 6. storočia, kedy do Japonska prenikla čínska masážna technika Anma. Táto technika upadala a o jej znovuobjavenie sa postaral Tenpaku Tamai, ktorý vydal knihu Shiatsu Ho. Tenpaku Tamai vyštudoval Anmu a ďalšie terapeutické metódy, ktoré doplnil o západnú anatómiu a fyziológiu. Všetky svoje znalosti spojil a rozšíril o duchovný rozmer liečby. V jeho diele bol prvýkrát spomenutý názov pojem shiatsu. Jeho nasledovník Tokujiro Namikoshi (1905-2000), ktorý v roku 1925 otvoril prvú kliniku Shiatsu a v roku 1940 prvú školu Shiatsu. V roku 1957 uznalo Ministerstvo zdravotníctva v Japonsku oficiálne Shiatsu, ako masérsku techniku. Bohužiaľ z nej odstránili väčšinu východných prvkov. Významnou osobnosťou bol a Shizuto Masunaga (1925-1981), ktorý pracoval ako psychológ a do shiatsu priniesol aspekty tradičnej východnej liečby. V roku 1974 vydal knihu Shiatsu a jeho štýl je známy ako Zen shiatsu.

V súčasnosti poznáme tieto druhy Shiatsu:
Namikoshi shiatsu – v Japonsku uznané ako oficiálna terapia – založená hlavne na západnej fyziológii.
Zen shiatsu – založené na princípoch čínskej tradičnej medicíny, západnej fyziológie a psychológie
Makrobiotické shiatsu – zahŕňa klasické akupunktúrne dráhy a princípy makrobiotiky
Ohashiatsu – rôzne druhy shiatsu
Shiatsu piatich elementov – založené na teórií piatich elementov, zahŕňa aj niektoré makrobiotické princípy
Watsu – vodné Shiatsu
Tantsu – pridáva prvky Tantry

Rozdiel medzi Shiatsu a klasickou masážou
Pri Shiatsu sa využíva diagnostika cez brušnú dutinu tkz. Hara, kde sa cez reflexné zóny, zisťuje energetický stav orgánov, takzvaná plnosť alebo prázdnosť. Práca s meridiánmi má za cieľ dosiahnuť vyrovnanie energie v tele. Naša energia pomenovaná rôznymi názvami – Chi, Ki, Prána, putuje v meridiánoch, vplyvom zlého životného štýlu, stresu a rôznych negatívnych emócií sa toto prúdenie môže zablokovať, prípadne až zastaviť. Toto vedie k celkovej disharmónii meridiánov.

Organizmus sa pri dlhodobejšom zablokovaní môže dostať k rôznym zdravotným problémom, ktoré sa začínajú vyčerpaním, zvýšenou náchylnosťou na stres či nechutenstvu k životu samotnému. Shiatsu označuje takéto miesta ako energetický blok a snaží sa ich tlakom, hnietením uvoľniť, aby energia opäť prúdila a telo sa zharmonizovalo. Stimuláciou energie rôznymi dotykmi na rôznych miestach pozdĺž meridiánov shiatsu aktivuje funkcie orgánov a vytvára medzi nimi rovnováhu. Nakoľko sa pri Shiatsu ošetrí celé telo vrátane emociálneho a psychického stavu, môžeme ho nazvať aj ošetrením.

 

Pre koho je Shiatsu vhodné
Shiatsu je vhodné pre všetkých ľudí a prispôsobuje sa jednotlivo každej osobe. Prispôsobuje sa jednak prevedením, silou tlaku, využitím rôznych častí tela. (Pri športovcoch a  ľuďoch s kondíciou sa často využíva tlak kolenom, lakťom, chodidlom). Samozrejme nebudeme tieto techniky využívať u starších ľudí, ľudí s osteoporózou, ľudí so zníženou alebo úplnou stratou citlivosti. Tak isto sa prispôsobuje aj dĺžkou celého ošetrenia, ktoré zvyčajne trvá 60-90 minút. Je vhodné pre ľudí bez energie, ktorí sa cítia vyčerpaní. Ľudí, ktorí nevedia relaxovať a sú pod neustálym stresom. Pri problémoch so spánkom. Stavy vyhorenia a nechuť k životu samotnému. Samozrejme pri rôznych bolestiach a  problémoch s pohybovým aparátom, bolesťami hlavy až pravidelnými migrénami, menštruačnými bolesťami, problémami s trávením. Veľmi vhodná je aj pri zlom držaní tela, u ľudí ktorí majú sedavé zamestnanie, ale aj pre ľudí, ktorí majú zvýšenú telesnú záťaž.

Shiatsu môže byť vykonávané aj ako doplnková metóda k iným zdravotným diagnózam napr. astma, problém studených končatín, hučanie v ušiach, zápchy a mnoho iných. Táto metóda môže byť využívaná aj u tetraplegikov (úplné ochrnutie všetkých 4 končatín) aj paraplegikov (úplné ochrnutie dolných končatín), kde slúži na udržiavanie rozsahov pohybov a celkové prekrvenie svalového systému. Túto metódu s obľubou využívajú aj tehotné ženy po ukončenom 3. mesiaci tehotenstva, častokrát navštevujú Shiatsu ošetrenie do posledných chvíľ pred pôrodom. Tu by som vyberal terapeuta, ktorý pozná body, ktoré sú kontraindikované v  tehotenstve. Ošetrenie Shiatsu využívajú aj deti a cítia sa pri tom skvele, však ľudský dotyk je skvelý liečebný prostriedok. Z mojej praxi musím povedať, že každé ošetrenie klienta je vždy iné a pri každom sa využívajú rôzne prvky, aby ošetrenie bolo čo najúčinnejšie.
Každý terapeut pristupuje individuálne, preto sa niektoré ošetrenia môžu líšiť. Skúsenejší terapeuti si praxou vytvárajú svoje postupy, na základe skúseností a vnímania tela, ktoré je pri Shiatsu najdôležitejšie. Hľadajte terapeuta, ktorý nepracuje len fyzicky, ale srdcom, to je častokrát dôležitejšie ako teoretické znalosti.

Viac sa môžete dočítať aj v týchto knihách:

  1. Darja Havelková – Shiatsu – Cesta ke zdraví a spokojenosti
  2. Libor Rožnovják a kolektív – Shiatsu Do Rojin – Lijang
  3. Franco Bottalo a Jitka Drbalová – Shiatsu a základy tradiční čínské medicíny

Autor článku:
Richard Knoška
Masáže a Regenerácia
tel. č.  0915 853 813
e-mail: richard.knoska@gmail.com