Thajská masáž tváre

Masáž patrí k  najstarším liečebným prostriedkom, ktoré slúžia nielen na zdravie, ale aj na emocionálne uvoľnenie a  hĺbkovú relaxáciu. Naše telo je jedna veľká mapa, na ktorom je mnoho mikrosystémov, cez ktoré vieme ovplyvniť celé naše telo. Najznámejší mikrosystém je na chodidlách, dlaniach či ušiach. Ďalšie mikrosystémy sú napríklad na bruchu, kde je centrum Hara.

Pri thajskej masáži tváre ovplyvňujeme mikrosystém na tvári, vlasovej časti hlavy či oblasť krku, pliec a  dekoltu. Nie je to obyčajná relaxačná masáž, ale spojenie viacerých techník (aj kultúr). Základom masáže je klasická masáž tváre, ktorá sa využíva u  nás na Slovensku, ako kozmetická masáž. Do tejto masáže boli dané prvky a hmaty, manuálnej lymfodrenáže tváre a oblasti krku.

Tretia technika, ktorá je zakomponovaná v Thajskej masáži tváre, pochádza z  ďalekého východu. Je to zmes akupresúrnych techník, vybraných z masáže shiatsu (japonská tlaková masáž) a  tradičnej thajskej masáže. Pri ktorých sa ošetrujú meridiánové energetické dráhy. Tieto dráhy máme aj v  oblasti hlavy, tváre, krku atď. Aj touto masážou ich vieme ovplyvniť.

Na tvári, sa prejavujú emócie, napätie, stres či ďalšie traumy, ktoré sme v živote prežili.

V  napätom žuvacom svale (m. masseter) sú uložené hlboké traumy a emócie. Pri masáži klienti veľmi často po uvoľnení cítia, ako by im z  líc padol kameň a  oni sa mohli znova usmievať a tak isto spokojne prežúvať chutné jedlo. Pri častých bolestiach hlavy, ktorá sa šíri akoby zo spánkov, býva problémový spánkový sval (m. temporalis). Príčiny stuhnutia bývajú často u ľudí, ktorí majú uzavreté zlosti vo svojom vnútri, takisto u ľudí, ktorí až príliš veľa premýšľajú. Žuvací a spánkový sval sú synergisti a výrazne sa vedia ovplyvniť, nie len na fyzickej úrovni.

Z ďalších svalov, ktoré sa uvoľňujú pri thajskej masáži tváre by som vyzdvihol hornú časť trapézových svalov, ktorú má 90% ľudí výrazne stuhnutú, preťaženú. Jedná sa hlavne o chybné svalové stereotypy, ktoré zapríčiňujú stuhnutie a bolesti šije. V podstate je to nesprávne zapájanie svalov, príčinou oslabenia určitých svalových skupín a skrátenie ďalších svalových skupín. Všetci títo ľudia majú jedno spoločné, akoby si na svoje plecia nakladali viac, než zvládnu uniesť. Často krát sú to problémy, ktoré by ani nemuseli riešiť a bytostne sa ich netýkajú. Určite každý zažil v rodine staršieho človeka, ktorý sa trápil pre svoje vnúčence, strachoval sa aj keď bolo všetko v poriadku a prežíval niektoré veci oveľa emotívnejšie, ako ostatní členovia rodiny.

Hlavne u žien sa zvykne robiť následne tzv. vdovský hrb, ktorý samozrejme vyplýva aj zo zlého držania tela, ale tieto emócie (starosti) ho veľmi podporujú.

Pri thajskej masáží sa ovplyvní liečivou masážnou technikou skoro každý jeden sval, výrazne sa ošetrí a naštartuje lymfatický systém, pleť sa krásne vypne. Množstvo klientov (hlavne ženy na 98%) si všimlo, ako sa krásne pleť vypla v oblasti očí, vrásky akoby sa na chvíľu stratili.

Na záver masáže sa uvoľní pasívnym cvičením celé krčné svalstvo, čo ešte viac podporuje celkové uvoľnenie celého tela.
Pri masáži používam výhradne extra panenský kokosový olej, prípadne pri mojej špeciálnej procedúre Kleopatra masáž, kde je thajská masáž tváre súčasť procedúry, masírujem argánovým olejom. Táto masáž je skvelá pre všetkých. Má minimálne množstve kontraindikácií (horúčkovité stavy, akútne zápaly v oblasti tváre, otvorené rany či iné defekty na pleti, ktoré by nemohli byť spojené s masážou, onkologické ochorenie po porade s lekárom).

Na túto masáž skvele reagujú aj deti tak isto ľudia ako quadruplegici, paraplegici, ktorí majú zvýšenú citlivosť práve v  týchto častiach tela. Táto masáž je jednoducho spojenie dokonalosti (relaxu) a zároveň svalového uvoľnenia nie len na úrovni šije, ako je mnoho ľudí zvyknutá, ale aj v oblasti tváre, kde sa po uvoľnení svalov prejaví ozajstné vyplavenie endorfínov – hormónov šťastia.

Autor článku:
Richard Knoška
Masáže a Regenerácia
tel. č.  0915 853 813
e-mail: richard.knoska@gmail.com