Spirálna stabilizácia – SM systém

V živote človeka, je pohyb neoddeliteľnou súčasťou života. Či sa jedná o zdravého človeka, alebo pacienta s diagnózami. Rýchly životný štýl, nadmerné a jednostranné fyzické preťažovanie, či sedavé zamestnanie plné stresu nám veľmi výrazne ovplyvňuje aj náš pohybový systém. Veľa ľudí či už trpia bolesťami, alebo majú zatiaľ len problém s držaním tela sa pohybujú, avšak nie vždy správne. Liečba pohybom inak nazvaná aj kinezioterapia, nám má zabezpečiť zdraviu prospešné cvičenie.

Množstvo fyzioterapeutických metodík spĺňa pri správnom vykonávaní priaznivý vplyv na naše zdravie. Stačí správne aplikovať vhodnú metódu, ale aj ich kombináciu na daný stav pacienta.

V tomto článku som Vám chcel predstaviť metódu Spirálna stabilizácia, ktorú možno môžete poznať aj pod názvom SM- systém.

Stabilizačno mobilizačný systém priaznivo pôsobí na pohybový aparát, ale aj na naše vnútorné orgány, či už ho cvičíte preventívne, alebo pri konkrétnej diagnóze. Táto terapia pochádza z Českej republiky a jej autorom je MUDr. Richard Smíšek, ktorý ju dlhodobo propaguje v rámci svojho centra, či zabezpečuje vzdelanie pre terapeutov, ktorých nájdete na celom svete. V praxi sa využíva hlavne u ľudí s problémami s medzistavcovými platničkami (protrúzia, hernia disku), prevencia, ale aj terapia skolióz, či ako cielený a zdravý kondičný tréning pre šport a širokú verejnosť.

Do popredia sa však dostávajú čoraz viac informácií o tkz. vertebroviscerálnych vzťahoch. Je to vzťah chrbtice a vnútorných orgánov, ktorý môže často vyvolať príznaky ochorení v iných oblastiach tela avšak veľmi súvisiacich s chrbticou. Neraz som v praxi zažil, ako sa ku mne dostali akútni pacienti s bolesťami hrudníka, či problémami s dýchaním s tým ,že boli na kardiológii, či aj na RTG pľúc, lekár uzavrel stav- problém od chrbtice. Pacienti veľa krát trpeli chronickými bolesťami chrbta, či zlým držaním tela napr. pacient mal diagnostikovanú hyperkyfózu Th chrbtice (guľatý chrbát v hrudnej časti) a k tomu pridružéné tieto symptómy. Aj pri takýchto prípadoch veľmi často využívam uvoľnenie mäkkých častí (svalov) s kombináciou manuálnych techník aj podľa MUDr. Smíška a kombináciou Spirálnej stabilizácie (SM – systému).

Cvičenie vyzerá veľmi jednoducho, ale je založené na detailoch a presných pohyboch. Na začiatok je teda veľmi vhodné, niekedy priam nutné, aby si človek vybral školeného terapeuta, ktorý ho cvičenia naučí správne. K cvičeniu Vám postačí jedna pomôcka a tou je špeciálne elastické lano s nápisom Spiral Stabilization. Terapeut, ktorý Vás učí túto metódu, Vám určite pomôže zabezpečiť svoje lano, ktoré budete využívať na domáce cvičenie.

Z mojich skúseností musím povedať, že táto metóda je vytvorená presne na moderný trend životného štýlu, kedy často krát ľudia nestíhajú a nevedia ako správne cvičiť vo fitness centrách. Pre ľudí, ktorí pre preventívne cvičenie si vedia vyhradiť len 10-15 minút denne s výsledkom pri pravidelnom cvičení. Je ale aj pre tých zúfalých, ktorí trpia napr. herniou disku a všetky doterajšie metódy zlyhali a sú málo úspešné. Ja som takýto problém mal tiež a od niektorých lekárov padla aj možnosť operácie. Môj problém sa však aj vďaka metóde SM- systém vyriešil a už vyše 10 rokov netrpím žiadnymi bolesťami. Naopak snažím sa dať nádej aj tým, ktorí sú na to podobne ako ja pre rokmi. Preto môžem odporučiť túto metódu ozaj každému, od detí po seniorov, športovcov, pacientov, ale aj rodinným príslušníkom, ktorí sa starajú 24 hodín o svojich blízkych a ich chrbtica dostáva poriadne zabrať.

Prajem veľa síl do cvičenia a hlavne šťastné srdce 🙂

 

Autor článku : Bc. Richard Knoška

Prevádzka : Krivá 23, Košice, 5. poschodie – č. dverí 504

www.masazearegeneracia.sk

 

Spirálna stabilizácia – SM systém

Stabilizácia, Mobilizácia chrbtice (SM systém) je systém cvikov, pomocou ktorých sa dá odstrániť bolesť chrbta, deformity chrbtice a preťaženie veľkých kĺbov.

Základom metódy je špirálová stabilizácia chrbtice, ktorá pohybom paže aktivuje šikmé brušné svaly a preťahuje chrbticu smerom hore. Ide o systém špeciálnych cvikov s elastickým lanom. Pod odborným vedením a v príjemnom prostredí vám zaistíme individuálny prístup k riešeniu konkrétneho problému, pretože iba presné cvičenia majú žiadaný účinok.

SM Systém používa iba tie pohyby, ktoré sú časťou stereotypu chôdze a prirodzenej pohybovej aktivity človeka. Cvičením len odstraňujeme rušivé vplyvy svalového napätia, skrátenie, oslabenie a poruchy koordinácie, ktoré vznikli dôsledkom sedavého spôsobu života alebo inou nevhodnou činnosťou. V oblasti riadenia pohybu sa len vraciame do prirodzených stereotypov a nevytvárame nové. Iba opravujeme vzniknuté chyby.

SM systém v praxi to je:

  • liečba (fáza bolesti a strata funkcie)
  • prevencia (predchádzanie problémov u rizikových povolaní, športov)
  • regenerácia (kondičný tréning športovcov, cvičenia v tehotenstve, uvoľnenie a posilnenie svalov panvového dna)

SM systém, môžete nájsť aj pod názvami Spirálna Stabilizácia – Spiral Stabilization

V našich prevádzkach sa cvičí SM systém individuálnou formou. Je možné u nás zakúpiť špeciálne originál elastické lano na cvičenie SM systému doma a mimo našej prevádzky. Každý cvičiaci na individuálnej hodine má k dispozícií lano s ktorým sa bude cvičiť- nemusí si nosiť svoje.
Na cvičenie je vhodné mať pohodlný cvičebný úbor.