Za všetko môže brucho?

Poslednú dobu ku mne chodia opakovane deti so skoliózami, vpadnutými členkami (valgóznymi) a pod. Nič výnimočné vždy to bolo a asi aj bude.

Dnes som však bol po dlhej dobe na korčuliach (ľadových) a všímal som si aj iné deti okolo. Aj ja som mal tu česť pomáhať učiť Miškovho kamaráta korčuľovať. Opakoval som mu stále zapoj brucho, keď nezapojíš brucho bude ťa ťahať dozadu. Toto som opakoval aj môjmu synovi, keď som ho učil korčuľovať a on hádzal mandolienky dozadu. Nevravím, že v minulosti deti, nemali skoliózy, vpadnuté členky, ploché nohy. Ale teraz je toho až príliš. Pozorujem u detí, všeobecne, že majú väčšia väčšina výrazne oslabené hlboké stabilizačné svaly.

Toto nie je žiadna novinka, vie o tom, široká aj odborná verejnosť. Ale, kde sa stala chyba??? Deti v minulosti robili pohybové aktivity, ktoré prirodzene formovali telo a posilňovali rôzne svaly stabilizačných systémov. Aké sú svaly hlbokých stabilizátorov??? Ja to ľudom vysvetľujem veľmi jednoducho na autobusovom teste: Autobus prudko zabrzdí a všetci letia, aj bicepsoví králi (namakaní búchači). Ostáva stáť starý pán, čo robil gymnastiku, cvičí dýchacie cvičenia a asány z jógy 😀

Tak isto som to vysvetľovať klientom aj na príklade, ako som v minulosti robil na fit lopte drepy. Po 10 rokoch bez cvičenia, kedy som mimo Sm- systému telu veľa cvičenia nedoprial ,som vybehol na loptu a spravil som 10-15 drepov. Verte tomu, že nemám tehličky a momentálne vyzerám skôr ako usadený chlapík 😀

Čo teda by mali rodičia urobiť??? V prvom rade nechať svoje deti štvornožkovať . Deti by sa mali hrať s vlastným telom na preliezkach, mali by často chodiť aj na boso po nerovnom prirodzenom teréne. Keď sa po čase budú viditeľne zlepšovať na preliezačkách, nechajte ich loziť aj po stromoch. Nebráňte im v tom, nemajte prehnaný rešpekt a žiadny strach. Podporujte ich prirodzenú pohybovú aktivitu.

Prirodzená pohybová aktivita nie je kopanie do lopty, ani držanie hokejky. Takýmto športovým hrám by mali predchádzať iné prirodzené aktivity, aby boli svaly pripravené zvládnuť aj športové hry.

🙂

 

Autor článku : Bc. Richard Knoška

Prevádzka : Krivá 23, Košice, 5. poschodie – č. dverí 504

www.masazearegeneracia.sk