Hypoxia – terapia vysokohorským vzduchom

Niekoľko desiatok ročný výskum preukázal, že ľudia žijúci vo vyšších nadmorských výškach sú menej náchylní k niektorým chronickým ochoreniam. Nie je náhoda, že väčšina najdlhšie existujúcich civilizácii žije dlhodobo vo výškach nad tri tisíc metrov nad morom. Vedci potvrdzujú, že tento vzťah zdravia a nadmorskej výšky nie je náhoda.

LIEČEBNÉ ÚČINKY HYPOXICKÝCH SYSTÉMOV (ASTMA, ALERGIA…)

Pokiaľ hľadáte novodobý elixír mladosti, ktorý v sebe skrýva nevídané liečebné účinky, hypoxické systémy sú tou pravou voľbou.
Je všeobecne známe, že dlhodobý pobyt vo vysokohorskom prostredí má veľmi pozitívne účinky ako na fyzický, tak na psychický stav človeka. Dokazuje to i fakt, že výskyt chronických chorôb je nižší u ľudí, ktorí dlhodobo žijú v horách, než u ostatného obyvateľstva, ktoré žije v nížinách a teda vo viac zamorenom vzduchu splodinami z miest. Sú to hlavne choroby ako astma, vysoký krvný tlak, kornatenie tepien či infarkt myokardu. Je dokázané, že dlhodobým používaním hypoxie sa môže človek pred týmito chorobami preventívne chrániť, výrazne zredukovať symptómy, či úplne eliminovať všetky tieto nemoci už v zárodku.

ČO JE HYPOXICKÁ TERAPIA?

Metóda hypoxickej terapie alebo prerušované vystavovanie organizmu v simulovanej nadmorskej výške je najnovším spôsobom, ako využívať hypoxické systémy. Princípom tejto metódy je pravidelná inhalácia (3-10 min.) hypoxického vzduchu, ktorý odpovedá prostrediu vo výškach od 2 800 m.n.m. do 6 400 m. n. m, a bežného vzduchu. Výsledky po ktorých človek túži dosiahne, pokiaľ tento cyklus opakuje po dobu 45 min do jednej hodiny denne, pričom celý proces trvá dva až trikrát do týždňa, výnimočne aj častejšie po dobu 4-6 týždňov. Pre maximálne zvýšenie účinku je potom dobré celú hypoxickú terapiu opakovať až 2 krát behom roku v niektorých štúdiách sa dokonca zmieňujú o používaní až 4 krát do roka.

PRI METÓDE HYPOXICKEJ TERAPIE JE PREUKÁZANÉ, ŽE:

  • zvyšuje celkovú obranyschopnosť organizmu
  • zvyšuje výkonnosť človeka vďaka vyššej tvorbe červených krviniek, ktoré napomáhajú transportu krvi v tele
  • zvyšuje efektivitu antioxidantov pôsobiacich v tele človeka
    dochádza ku zníženiu vysokého cholesterolu a zvýšenie množstva hormónu DHEA (hormón mladosti), čo vedie ku zníženému riziku cukrovky
  • zlepšenie celkovej fyzickej a psychickej kondície človeka
    znižuje krvný tlak

Hypoxická terapia sa využíva hlavne pri liečbe:

  • Astma – Vďaka zvýšenej efektivite využitia kyslíka v tele a celkovému zdokonaľovaniu jeho výkonnosti je dokázané, že hypoxická terapia pomáha v dlhodobom horizontu eliminovať astmu a rôzne typy alergií. Pozvoľné posilňovanie prirodzenej obranyschopnosti tela navyše drastickým spôsobom nezasiahne do fungovania tela, ako by tomu bolo pri používaní farmaceutických produktov, napríklad antiastmatiká, kortikoidné prípravky a podobne.
  • Cukrovky II. typu – Hypoxická terapia nielenže napomáha k redukcii telesnej váhy prirodzeným spôsobom, ale tiež významne znižuje hladinu cholesterolu v tele a vytvára dodatočný hormón DHEA, teda hormón mladosti. Vďaka IHT sa teda riziko cukrovky výrazne znižuje.
  • Vysokého krvného tlaku – Transformácia prebytočného cholesterolu na hormón DHEA (hormón mladosti), zníženie oxidačného stresu a zvýšenie rastového hormónu má za následok zanedbateľné riziko, že by užívateľ hypoxickej terapie v dôsledku vysokého krvného tlaku mohol dostať infarkt.

Pridajte sa k športovcom, ktorý dôverujú tejto terapii : vrcholoví hokejisti, futbalisti, tenisti, basketbalisti a rôzne iné vytrvalostné športy využívajú terapiu vysokohorským vzduchom.

V rámci prípravy využívali hypoxickú komoru aj biathlonoví reprezentanti Českej republiky.

Z populárnych športovcov sa netaja, že k športovej príprave využívajú terapiu vysokohorským vzduchom aj títo známi športovci:

Radek Štěpánek – tenis
Club Agrofert Prostějov – Tenis
UK Club MŠK Žilina – Futbal
Ondřej Klymčiw – Jazdec
David Pabiška – Jazdec
Lebrone James – Basketbal
Pavel Zacha – Hokej NHL
Jiří Jankovský – Motokros
Dan Henderson – MMA
Nonito Donaire – Box
Lesley Patterson – Triatlon
Lukáš Rosol – Tenis
Dwayne Wade – Basketbal
Tim Olson – Bežec
Jiří Veselý – Tenis