Cvičenie na náhodu

Milí priatelia už je to druhý týždeň, čo sme nútene zatvorení. V mojej hlave na začiatku vznikla myšlienka online zdravotného cvičenia. Prešiel asi 1-2 dni a na Facebooku som našiel podobne zmýšľajúcich ľudí.

Priznám sa, som rád, že som do toho nakoniec nešiel. Pozeral som jedno online cvičenie a musím povedať, že bolo zaujímavé. Má to však jeden háčik. To čo vedia fyzioterapeuti, prípadne kondičný tréneri, inštruktori jógy a podobne nevedia obyčajní ľudia. Pokiaľ je to určené pre ľudí, ktorí prešli individuálnymi hodinami, bolo by to zrealizovateľné. Daný klient prešiel inštruktážou a boli uňho viackrát opravené chyby a zlé stereotypy. Mal by si uvedomovať zdravý pohyb, ktoré svaly by mal cítiť a čo cíti, keď cvičenie vykonáva zle.

Čo ak sa však stane, že takéto cvičenie podľa videa, začne robiť človek, ktorý nemá určenú cielenú diagnózu, nikdy nenavštívil fyzioterapeuta a proste ho bolí už dlho riadne chrbát. Suseda, alebo priateľ na Facebooku mu cvičenie doporučí, on vidí nejaké cvičenie cez monitor, ale vôbec nevie koordinovať svoje pohyby. Myslí si, že cvičenie vykonáva správne, ale v podstate každý pohyb je nesprávny. Ráno vstane z postele a povie si, veď je to oveľa horšie ako včera, už sa neviem ani zohnúť, cítim neustálu bolesť. Cvičenie na videu bolo správne, ale človek ho nesprávne zopakoval, nevie ho vykonať správne a najhoršie na tom je, že si to ani neuvedomuje a možno to tak bude učiť aj ženu. Však to videl niekde na nete. A zrazu sa tvoria pacienti. Pokiaľ by takéto cvičenia cvičili len zdraví ľudia s aspoň základnými znalosťami – myslím si, že by sa dalo zažmúriť očko. Verte mi ,takíto ľudia si zacvičia svoju overenú zostavu bez hľadania niečoho nového, cvičiť budú tí čo majú bolesti a nikdy nič také nerobili.

V tomto príspevku by som chcel len upozorniť, že pokiaľ ste na úplnom začiatku a máte bolesti, nie je vhodné hneď absolvovať zložité a náročné cvičenia o dĺžke 60 minút. Taktiež nie je vhodné skúšať cvičenia cez videa a podobne, aj keď môžu byť ozaj kvalitné. Vždy počúvajte svoje telo a pokiaľ ste nikdy necvičili a máte bolesti vyhľadajte osobne odborníka, ktorý Vám pridelí cviky podľa stavu, výkonnosti a prípadne aj komplexnej diagnostiky.

Verím, že sa čoskoro vidíme aj naživo. 🙂

 

Autor článku : Bc. Richard Knoška
Prevádzka : Krivá 23, Košice, 5. poschodie – č. dverí 504
www.masazearegeneracia.sk