Hypoxická terapia – terapia vysokohorským vzduchom

Niekoľko desiatok ročný výskum preukázal, že ľudia žijúci vo vyšších nadmorských výškach sú menej náchylní k niektorým chronickým ochoreniam. Nie je náhoda, že väčšina najdlhšie existujúcich civilizácii žije dlhodobo vo výškach nad tri tisíc metrov nad morom. Vedci potvrdzujú, že tento vzťah zdravia a nadmorskej výšky nie je náhoda.

Obyvatelia vo vysokohorskom prostredí napríklad aj Sherpovia (nosiči v oblasti Himálaji) disponujú obrovskou vitalitou, správnymi imunitnými reakciami. Dokonca výzorovo vyzerajú oveľa mladšie s minimálnym množstvom vrások.

Vo viacerých výskumoch sa potvrdili veľmi pekné výsledky napr. pri Astme bronchiale, kde po absolvovaní viacerých vysokohorských tréningov sa dostavilo 15-35% zlepšenie stavu. Veľmi výrazné výsledky má hypoxický tréning na celý kardiovaskulárny systém. Zlepšenie výkonu srdca, optimalizácia krvného tlaku, vysoko pozitívny vplyv na celý cievny systém sú veľmi príjemné benefity. V športe je táto terapia používaná hlavne na zlepšenie celkového výkonu v oblasti vytrvalosti a sily. Mnohé špičkové športové kluby, alebo športovci využívajú takýto tréning počas sezóny, aby zvýšili výkon na maximum. Posledné roky sa však táto terapia využíva aj v oblasti regenerácie a rehabilitácie. Zrýchlenie rekonvalescencie po športovom výkone, či zníženie laktátového prahu je u športovca veľmi dôležitý faktor. Na súkromnej Švajčiarskej klinike estetickej medicíny, používajú túto metódu v rámci regenerácie a rehabilitácie po jednoduchších zákrokoch. Dokonca aj náš olympijský víťaz a majster sveta chodec Matej Tóth, využíva hypoxický stan v ktorom prespáva v pohodlí domova.

Nakoľko táto terapia extrémne pozitívne pôsobí na naše mitochondrie, vplýva pozitívne aj na ďalšie zdravotné problémy

 • Zlý spánok
 • Degeneratívne ochorenia
 • Cukrovka, alergie
 • Vhodné pre pacientov s Alzheimerom a aj Parkinsonom
 • Syndróm vyhorenia, depresívne stavy
 • Onkologické ochorenia – podporná liečba
 • Obezita
 • Hormonálny systém

Pozitívne účinky

 • Imunitný systém
 • Zväčšuje kapacitu pľúc
 • Anti- age účinky na pleť
 • Zvyšuje libido
 • Protizápalový efekt
 • Odolnosť voči stresu

Čo je to mitochondria ?

Mitochondria je organela, ktorá má vlastnú genetickú sústavu, ktorá sa vo veľkom množstve(tisícoch) nachádza v cytoplazme buniek. Prebieha v nich prevažná časť bunkového dýchania. Toto je základ pre získanie energie potrebnú pre syntézu adenosintrifosfátu (ATP). ATP je univerzálny zdroj energie všetkých živých organizmov. Aj preto sa dá veľmi jednoducho napísať zdravé mitochondrie zdravý človek, choré mitochondrie – chorý človek.

Pri hypoxickom tréningu (krátkodobý nižší prísun kyslíka) sa poškodené mitochondrie ničia a zdravé mitochondrie sa môžu správne deliť. To znamená pre telo naštartovanie ozdravných procesov. Samozrejme je nutné ku terapií pridať zdravý životný štýl od správneho stravovania, správna suplementácia (doplnky výživy) pohyb, veľmi priaznivý môže byť aj krátkodobý pôst.

Pokiaľ si človek chcel dopriať pobyt v takomto prostredí musel na to vynaložiť nemalé finančné prostriedky, ale aj dávku rizika, ktoré vysoké nadmorské prostredie prináša.

Terapia vysokohorským vzduchom – hypoxický tréning je dostupná u nás, bez toho, aby ste sa dostali do akéhokoľvek nebezpečenstva.

Počas procedúry, keď dýchate vysokohorský vzduch (2800 -5800 m.n.m.) je presne sledovaný pulz aj saturácia kvalitným pulzným oxymetrom. V prípade, že telo nezvláda nadmorskú výšku a saturácia klesne , prístroj Vás dostane do normoxie ( 400- 1200 m.n.m.). Telo je preto v bezpečí a nehrozia žiadne zdravotné problémy, aké môžu nastať v reálnom vysokohorskom prostredí.

Ideálne je absolvovať 12 terapií v rozmedzí 4-6 týždňov, 1 až 2x do roka.

Terapia trvá 50 minút a nemá žiadne vedľajšie účinky (len tie pozitívne).

Kontraindikácie sú minimálne, pokiaľ môžete letieť lietadlom, môžete absolvovať aj terapiu vysokohorských vzduchom.

V prípade neistoty sa poraďte svojím lekárom.

Túto senzačnú terapiu môžete absolvovať aj u nás v prevádzke. 🙂

 

Autor článku : Bc. Richard Knoška

Prevádzka : Krivá 23, Košice, 5. poschodie – č. dverí 504

www.masazearegeneracia.sk