Prevencia

Čo to je prevencia? Na čo je vôbec vhodná? Čo môže spôsobiť zanedbanie prevencie o zdravie?

Toto všetko sú otázky mojich klientov, pri návštevách. Poslednú dobu sa stav mojich nových klientov dostáva do štádia – vyskúšal som už všetko a bolesti mám stále.
Čo ste absolvoval je moja otázka a ako dlho máte bolesti? Tu príde ozaj veľmi zaujímavá odpoveď bolesti mám už …. veľmi veľa rokov, keď to bolo ozaj veľmi zle a už som sa nevedel zohnúť, vtedy som začal podnikať prvé kroky často krát sa mi v menšej intenzite takýto stav pritrafil aj v minulosti, ale dávka analgetík môj problém vyriešila. Tu nastáva problém.

Klient u mňa často krát príde 10 minút po 12.00. To isté platí o iných rehabilitačných zariadeniach. Príde v štádiu chronickom v akútnej fáze, dovtedy žiadne správne cvičenie, žiadna odborná pomoc ani riešenie, len prehliadanie problému. Myslím si, že moje techniky aj pri akútnych problémoch sú veľmi úspešné, ale potom príde ďalšie odkladanie problému. Klienti mi vysvetľujú, ako majú dedičnú svoju chrbticu a takéto problémy majú, alebo mali aj ich rodičia, starí rodičia a nedá sa s tým nič robiť.

Veľmi často sa preto pýtam : Čo ste preto spravili, aby Váš zdravotný problém bol zlepšený, prípadne sa aspoň nezhoršoval? Veľa krát nastáva ticho, alebo odpoveď preto som sem prišiel. Po diagnostike – vyšetrení sa snažím veľa krát ľudom doporučiť tie najvhodnejšie cvičenia pre nich, vyberám z viacerých metodík, dokonca akceptujem, že 10 -15 minút je maximálna doba, ktorú môže obetovať pre cvičenie.

Po určitej dobe, kedy prídu klienti zopakovať doplniť cvičenie zisťujem, že cvičili aj keď len 15-20 minútovú zostavu pár krát za mesiac. Bolesti mierne ustúpili a oni si žijú opäť ten istý život, ktorý ich skôr či neskôr dostane presne do toho istého stavu. Vtedy sa zamýšľam a prichádzam na to, prečo sú u nás tak obľúbené lieky od bolesti.

Z hľadiska prevencie je správny pohyb a správne cielené cvičenie viac než potrebné. Určite by sme sa všetci, teda mali zamyslieť nad tým, čo skutočne chceme, alebo potom akceptovať následky našich rozhodnutí.

Odporúčam robiť správnu prevenciu vo všetkom od výživy, stravovania a celkového zdravého životného štýlu. Ak máte rôzne problémy pohybového aparátu, položte si tieto otázky tiež.

Začnite na sebe pracovať a vyhľadajte toho správneho terapeuta, ktorý Vás dostatočne usmerní.

Prajem len správne rozhodnutia.

Všetko máme vo vlastných rukách. 🙂

 

Autor článku : Bc. Richard Knoška

Prevádzka : Krivá 23, Košice, 5. poschodie – č. dverí 504

www.masazearegeneracia.sk